ماشینکاری

ماشینکاری

به فرایندی که در آن از ابزار برشی برای براده برداری و تولید قطعات استفاده شود، ماشین‌کاری می‌گویند. از این روش برای تولید قطعات با متریال‌های مختلف در شکل‌های متنوع استفاده می‌شود.

ماشین‌کاری را می‌توان از حیث نوع ابزار، دقت، کارگیر و … به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی نمود.

اما به‌طورکلی می‌توان 4 دسته‌بندی را برای این روش تولید، عنوان کرد:

فرزکاری:

در براده برداری به این روش ابزار برشی دوران می‌کند و به این طریق باربرداری صورت می‌گیرد.

 

 

تراشکاری:

در تراشکاری ابزار برشی در حین اینکه قطعه در حال دوران است به آن نزدیک شده و عمل براده برداری صورت می‌پذیرد. این روش عموماً برای تولید قطعات با مقطع گرد مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

 

خانکشی:

در این روش با استفاده از ابزار خانکشی طی حرکت رفت و برگشتی باربرادری صورت می‌گیرد. از این روش برای ایجاد شیار، هزارخاری، چرخ‌دنده استفاده می‌شود.

 

سنگ‌زنی:

روشی است که براده‌برداری در آن به‌وسیله‌ی سایش صورت می‌گیرد و معمولاً جزو مراحل نهایی تولید قطعه می‌باشد؛ زیرا قطعه‌ی حاصل از فرایند سنگ‌زنی دارای کیفیت سطح بالایی است.

 

تمامی فرایندهای اشاره شده هم به‌صورت دستی یا اصطلاحاً منوال(Manual) و هم با استفاده از کامپیوتر (CNC) انجام می‌شوند.

ماشینکاری جزو فرایندهای تولید کاهشی(Subtractive Manufacturing) است. روش ماشینکاری را می‌توان هم به‌عنوان بخشی از پروسه‌ی تولید در نظر گرفت و هم برای تولید صفر تا صد قطعه از متریال خام استفاده کرد چرا که دارای دقت‌های گوناگون با توجه ‌به تلرانس درخواستی است.

از ماشینکاری هم چنین می‌توان به‌عنوان روشی برای تولید نمونه‌ی اولیه نیز بهره برد.

گروه مهندسی و ساخت پیونیکا با استفاده از به‌روزترین تجهیزات ماشینکاری مانند فرز سی‌ان‌سی(CNC) تراش سی‌ان‌سی  (CNC)وایرکات (Wire Cut) و … خدمات ماشینکاری را ارائه می‌دهد.