نمونه‌سازی و تولید انبوه

نمونه‌سازی

 

نمونه‌سازی یا پروتوتایپینگ(Prototyping)  همان‌طور که از اسمش مشخص است به ساخت نمونه‌ی اولیه از محصول یا مجموعه اطلاق می‌شود.

نمونه سازی بخش مهمی از فرایند صحت سنجی پروژه محسوب می‌شود، چه پروژه هایی از نوع مهندسی معکوس و چه پروژه‌هایی از نوع طراحی نوآورانه.

در نمونه‌سازی با توجه ‌به قطعه‌ی خروجی خطاهای ایجاد شده از جمله خطا در ابعاد برداری، مدل‌سازی، پروسه‌ی تولید (OPC) و … مشخص و اصلاح می‌گردد.

قطعه‌ی تولید شده به‌عنوان نمونه، هم می‌تواند عیناً طبق پروسه تولید نوشته شده برای قطعه اصلی تولید شده باشد، هم می‌تواند با فرایند جایگزین تولید شده باشد. به عنوان مثال در صورتی که پروسه‌ی تولید یک قطعه دایکست باشد میتوان برای نمونه‌ی اولیه از فرایند جایگزین ماشینکاری برای تولید آن استفاده کرد.

نوع دیگری از نمونه‌سازی هم وجود دارد که به آن نمونه‌سازی سریع(Rapid Prototyping)  می‌گویند. در این روش از پرینترهای سه‌بعدی برای نمونه‌سازی استفاده می‌شود و معمولاً جنس نمونه‌ی تولید شده با جنس قطعه نهایی تفاوت دارد.

یکی از خدمات گروه مهندسی و ساخت پیونیکا نمونه‌سازی است که با توجه ‌به نوع و تعداد سفارش کارفرما ارائه می‌شود.

به دلیل شرایط حال حاضر کشور و با توجه ‌به محدودیت‌های موجود در واردات قطعات مختلف، نمونه‌سازی همواره پیشنهادی از سوی مجموعه‌ی پیونیکا به کارفرمایان گرامی است تا با بررسی صحت  عملکرد قطعه، با اطمینان کامل سفارشات خود را ثبت کنند.