ریخته‌گری، فورج

ریخته‌گری

ریخته‌گری قدیمی‌ترین روش تولید قطعات است که قدمتی 7 هزار‌ساله دارد و همچنین پرکاربردترین روش تولید قطعات نیز هست چرا که امکان تولید طیف گسترده‌ای از قطعات با ابعاد، وزن‌ها و هندسه‌های گوناگون را به‌صورت یکپارچه فراهم می‌کند. فرایند شکل‌دادن ماده از طریق ریختن مذاب در محفظه‌هایی به نام قالب را ریخته‌گری می‌گویند. این روش برای تولید قطعات با ابعاد مختلف از کوچک تا بزرگ از چند گرم تا چند تن مناسب است.

ریخته‌گری در صنایع مختلفی نظیر ماشین‌سازی، قطعه‌سازی، توربین سازی، خودروسازی، نظامی، هنری و … کاربرد دارد.

ریخته‌گری را به سه دسته تقسیم‌بندی می‌کنند: ریخته‌گری ماسه‌ای، ریخته‌گری دقیق و ریخته‌گری تحت‌فشار

 

ریخته‌گری ماسه‌ای:

متداول‌ترین روش ریخته‌گری، ریخته‌گری ماسه‌ای است. در این روش از قالب‌های موقت برای فرایند ریخته‌گری استفاده می‌شود و بعد از هر بار ریخته‌گری قالب‌ها تخریب می‌شود و قطعات ریخته شده از داخل آن خارج می‌شود. این روش دقت بالایی ندارد؛ ولی باتوجه‌به اینکه هزینه‌ی تولید پایینی دارد انتخاب مناسبی برای بسیاری از پروژه‌ها است.

ریخته‌گری دقیق:

یکی دیگر از روش‌های ریخته‌گری، ریخته‌گری دقیق است که بازتولید قطعات بادقت بالا مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این روش از قالب‌های سرامیکی استفاده می‌شود و برای تولید قطعات با هندسة پیچیده؛ مانند پره توربین کاربرد دارد.

 

ریخته‌گری تحت‌فشار:

دایکست(Die Cast) یا ریخته‌گری تحت‌فشار یکی دیگر از روش‌های ریخته‌گری است که در آن قالب‌های دائمی برای ریخته‌گری استفاده می‌شود. اکثر قطعات تولید شده به این روش از جنس آلومینیوم هستند و بیش از نیمی از قطعات تولید شده به روش ریخته‌گری تحت‌فشار در صنایع خودروسازی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

 

خدمات ریخته‌گری در گروه مهندسی و ساخت پیونیکا در دودسته بندی ریخته‌گری ماسه‌ای و ریخته‌گری دایکست بنا به‌دقت و سفارش درخواستی کارفرما انجام می‌شود.